POLSKIE STOWARZYSZENIE
PŁYWANIA NIEMOWLĄT

W I T A M Y

PSPN - Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt - Warsztaty


 

Rob McKay - Kraków 2009
2009-03-25

WARSZTATY ROBA McKAY, KRAKÓW 21-22.03.2009

 

W dniach 21-22 marca 2009 w Krakowie odbyły się warsztaty doskonalące dla członków PSPN, które poprowadził Rob McKay z USA. Rob ma ponad 30-letnie doświadczenie w pracy z niemowlętami w wodzie, a od 1981 roku prowadzi własną szkołę pływania niemowląt na Florydzie. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję poznać filozofię Roba, a także organizację i metodykę prowadzonych przez niego zajęć.

 

Po zakończeniu warsztatów poprosiliśmy naszego gościa, aby podzielił się z nami swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce. Oto list, który otrzymaliśmy:

Hello Again: My journey to Poland was very interesting. Several days prior to the workshop I was not only fascinated by the extraordinary architecture and history of Krakow, but also impressed by the hospitality of it's people. My guides courtesy of Bema were so knowledgeable about the area as well as the history of Poland. I was impressed by the intelligence and kindness of the Polish people. It was a pleasure for me to meet so many teachers who were as excited about baby swimming as I was. Especially, in regard to caring for the happiness of the babies during their actual lessons. I hope that your PSPN members were able to utilize a few of the ideas that I shared in my workshop.

 

Thank-you to PSPN for allowing me the opportunity to visit you wonderful country.
Kind regards,
rob mckay