POLSKIE STOWARZYSZENIE
PŁYWANIA NIEMOWLĄT

W I T A M Y

PSPN - Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt - Warsztaty


 

Terje Stakset - Lublin 2013
2013-03-23

WARSZTATY

TERJE STAKSET z Norwegii - LUBLIN 23-24. 03.2013

 

W dniach 23-24 marca 2013 w Lublinie odbyły się warsztaty doszkalające dla członków Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Warsztaty poprowadził Terje Stakset z Norwegii, instruktor pływania i ratownik od blisko 30 lat, a plywaniem niemowląt zajmujący się od 24 lat. Terje jest prelegentam na wielu światowych konferencjach poświęconych tematyce pływania niemowląt, autorem książki ''Swimm with love'' opublikowanej we wrześniu 2012 r. W 2006 roku został uhonorowany nagrodą Virginii Hunt Newman.


Każda wizyta gościa z zagranicy jest ekscytująca zastanawiamy się jakie programy funcjonują w innych częściach świata, jakie cele stawiają sobie instruktorzy pracujący z niemowlętami w wodzie.

Staramy się czerpać jak najwięcej z takich wizyt i z pewnością dla wielu z nas są one inspiacją do dalszej pracy. Wielu uczestników tegorocznych warsztatów podkreślało, że Terje na nowo odkrył i przypomniał jak duże znaczenia podczas zajęć pływania niemowląt ma miłość i wynikająca z niej bliskość rodzica i dziecka oraz nauka odczytywania pragnień i nastrojów dziecka. I jak ważne jest spojrzenie na cały proces nauczania pływania z perspektywy dziecka.

 

Podczas zajęć w wodzie nasz gość przedstawił nam przykładowe lekcje  prowadzone przez niego w różnych grupach wiekowych a także pokazał stosowaną przez niego technikę zanurzeń. ''Pociąg'' czy ''Myjnia samochodowa''- te zabawy napewno staną się elementem zajęć wykorzystywanym przez uczestników warsztatów podczas swoich zajęć.

 

Dziękujemy Sebastianowi Płonce za pracę jaką wlożył w przygotowanie warsztatów na miejscu w Lublinie. Dzięki niemu mieliśmy możliwość nie tylko zdobywać i poszerzać swoją wiedzę na temat pływania niemowląt ale także spędzić dwa dni szkolenia w miłej atmosferze sprzyjającej wymianie opinii i poglądów. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć wrócili do swoich zajęć pełni nowej energii, zapału i pomysłów na dalszą działalność.


Każda wizyta gościa z zagranicy jest ekscytująca, zastanawiamy się jakie w innych częściach świata mają metody, cele, jak podchodzą do wychowywania dzieci czym się różnią? Czerpmy jak najwięcej z takich wizyt i wybierzmy sobie to co najbardziej nam się podobało, co nas zainspirowało. Fajnie jest też upewnić się, że dużo rzeczy mamy podobnych a nasze zajęcia są równie fajne a będą jeszcze fajniejsze. Poznajemy różne filozofie zajęć. U Terjego bardzo podobało mi się zwrócenie uwagi na miłość i bliskość dziecka z rodzicem. Spojrzenie na zajęcia oczami dziecka. Po powrocie wskoczyłam do wody z synkiem i byłam tylko dla niego.

 

Zabawa wspólne pływanie z Hubertem zawieszonym na plecach, szyi, nurkowanie nos w nos - NIESAMOWITE - miłość, szacunek, bezpieczeństwo, bliskość, śmiech, skupienie, radość, zaufanie .... bardzo wiele odczuć. Mój cel na najbliższe zajęcia to rozluźnić i odstresować  rodziców dać im odczuć piękno zajęć jakie prowadzimy bo ćwiczą z najważniejszymi osóbkami w ich życiu. Jak to zrobię ? będe uśmiechnięta, stworzę wspaniałą atmosferę śpiewając piosenkę, pochwalę rodziców że też ładnie śpiewają swoim dzieciom... a oni i dzięki temu i moi mali uczniowie będą już gotowi do dalszych wyzwań.

Wiola-Szczecin

 

Terje otworzył nam serca na nowo i przypomniał jak ze zwykłego pływania można stworzyć oazę miłosci na całe życie :)

Paulina - Zakopane